Poziom 1
21 maja-11 czerwca 2024

1470 zł netto

(1808.1 zł brutto)
Zarezerwuj miejsce

Podstawowe narzędzia UX, z których warto korzystać

Uncategorized
Prototypowanie ux

Spis treści

  1. Podstawowe narzędzia dla UX Designera
  2. Ekosystem Google
  3. Projektowanie UX — niezbędne narzędzia
  4. Sketch
  5. Inne przydatne narzędzia UX
  6. Podstawowe narzędzia UX – podsumowanie

W dobie tak dużej konkurencyjności produktów wybór odpowiedniego narzędzia ux, do pracy przy projektach związanych z User Experience jest nie lada wyzwaniem. Firmy konkurują ze sobą, starając się wymyślić coraz lepsze rozwiązania, aby zyskać sympatię klientów. Najtrudniejsze w tym wszystkim jest to, że tworząc rozwiązania, często jedno narzędzie to za mało. Badania, prototypowanie niskiej lub wysokiej szczegółowości oraz finalny projekt z dopracowanym UI generują inne potrzeby, dlatego każdy z tych obszarów należy zagospodarować innym narzędziem czy metodą działania. Na szczęście, aby zacząć projektować w duchu User Experience nie potrzebujesz tak wiele, jak mogłoby się wydawać.Poznaj podstawowe narzędzia, z których warto korzystać.

Podstawowe narzędzia dla UX Designera

Wpisując w wyszukiwarce hasło “UX”, często można spotkać zdjęcia z makietami projektów rysowanymi ołówkiem, jest to świetne rozwiązanie do szybkiej wizualizacji koncepcji – kilka kresek i gotowe. Jednak mimo że papier i ołówek to podstawowe narzędzia UX Designera, produkty cyfrowe, takie jak Figma czy Adobe XD wznoszą prace UX Designerów na kolejny, a właściwie o wiele wyższy poziom.

Papierowy prototyp aplikacji

Prototyp UX w wersji papierowej

Ekosystem Google

Google jest wspaniałe – nie dość, że ratuje nas w sytuacjach awaryjnych, takich jak ból zęba, wskazując najbliższego dentystę, to jeszcze zapewnia cały szereg narzędzi, które z powodzeniem można wykorzystywać w pracy. Jednym z nich jest Google Forms, który możesz wykorzystać np. podczas ankiet lub rekrutacji na testy użyteczności.

wizualizacja działania google forms

A skoro o testach użyteczności mowa… to gdzie je wykonać, jeśli nie można tego zrobić stacjonarnie? Odpowiedzią jest Google Meet, czyli video rozmowy, podczas której respondenci mogą udostępniać Ci swój ekran.

animacja obrazująca google meet

Możliwości tego ekosystemu są o wiele większe, ponieważ poza tymi wspomnianymi można chociażby tworzyć notatki w Google Docs oraz dzielić się nimi z innymi członkami zespołu za pomocą chmury.

W tym miejscu warto zwrócić uwagę na jeszcze jedno narzędzie, które oferuje Google. Chodzi o Google Analytics, czyli analitykę internetową Twojej strony internetowej.

Dlaczego warto korzystać z Google Analytics?

Dzięki Google Analytics zmierzysz zaangażowanie użytkowników, sprawdzisz, czy tendencja odwiedzin strony jest rosnąca czy malejąca, a przede wszystkim zmapujesz ścieżki klientów, które prowadzą do konwersji (oczywiście jakby tego było mało, wszystko można zwizualizować np. zarządowi w Google Data Studio).

Projektowanie UX — niezbędne narzędzia

Pisząc o projektowaniu, na myśl przychodzą mi 3 narzędzia, które warto zarekomendować. Zrealizujesz w nich zarówno prototypy lo-fi, jak i ostateczne UI, a popularność tych firm sprawia, że w internecie jest mnóstwo poradników, które pomogą Ci szybko wdrożyć się w ich odpowiednie użycie.

Figma

Figma to internetowa aplikacja, która umożliwia współpracę na żywo z innymi członkami zespołu. Stworzysz w niej m.in. design systemy, prototypy, a nawet interakcje. Figma zrzeszyła wokół siebie ogromną ilość specjalistów, którzy dzielą się wtyczkami usprawniającymi codzienną pracę. Ogromna dawka inspiracji i gotowych rozwiązań pomoże Ci zrealizować każdy projekt, a co najważniejsze — w wersji mini można z niej korzystać za darmo.

Narzędzie ux - figma

Adobe XD

Adobe XD to kolejne narzędzie, które pozwoli Ci stworzyć interaktywne prototypy. Flagowe narzędzie UX od Adobe nie pozwala jednak na interaktywną współpracę na żywo.

narzędzie ux - adobe xd

Sketch

Sketch, czyli narzędzie dla miłośników Apple. Jego największym minusem jest potencjalna trudność we współpracy – działa TYLKO na systemach macOS

Narzędzie UX - Sketch

 

Inne przydatne narzędzia UX

Oczywiście wcześniej wspomniane narzędzia to tylko podstawa, z której warto korzystać, aby tworzyć projekty możliwie najwyższej jakości. Na rynku znaleźć można również inne, równie przydatne narzędzia, które sprawiają, że życie UX Designerów staje się jeszcze łatwiejsze.

Hotjar

Hotjar, czyli wtyczka do Twojej strony internetowej, która tworzy tzw. heatmapy (czyli obszary Twojej strony www, w których Twoi użytkownicy wykazywali największą aktywność).

Dzięki Hotjarowi dowiesz się, które CTA cieszy się największym zainteresowaniem, zdiagnozujesz potencjalne problemy użyteczności oraz przejrzysz nagranie video z sesji Twojego użytkownika.

Narzędzie UX - hotjar

źródło: Hotjar, przykład heatmapy

Miro

Miro, czyli zdalna tablica interaktywna. Świetnie sprawdza się w przypadku burzy mózgów oraz na wszelkich warsztatach koncepcyjnych, w trakcie których z prostych brył można stworzyć wstępne prototypy i wersje wyjściowe projektów. To idealne rozwiązanie dla zespołów, które pracują zdalnie, ponieważ zastępuje spotkania np. w salach konferencyjnych – wszystko odbywa się symultanicznie.

Narzędzie UX - Miro

Źródło: Miro

Podstawowe narzędzia UX – podsumowanie

Choć ilość narzędzi jest ogromna, mam nadzieję, że artykuł okaże się pomocny przy wyborze tego odpowiedniego. Wiele firm oferuje wersję próbną, czyli darmowy dostęp do wszystkich funkcji przez określony czas. Warto skorzystać z tej opcji przed podjęciem decyzji o zakupie licencji, ponieważ tak jak w przypadku całej ideologii i założeń User Experience, narzędzie powinno odpowiadać na Twoje konkretne potrzeby oraz być łatwe w użyciu. Powodzenia!

 

Uporządkuj swoją wiedzę o UX

UX-PM Poziom 1

Adopting UX

Dowiedz się więcej

Chcesz dostawać powiadomienia o nowych postach?

Zapisz się na nasz newsletter!