Poziom 1
09-30 lipca 2024

1470 zł netto

(1808.1 zł brutto)
Zarezerwuj miejsce

UX Designer vs Product Designer — podobieństwa i różnice

Artykuły
ux designer product designer

Spis treści

  1. Kim jest UX Designer?
  2. Kto to Product Designer?
  3. Jakie są podobieństwa UX Designera i Product Designera?
  4. Jakie są różnice pomiędzy UX Designerem a Product Designerem?
  5. Gdzie można spotkać takie nazwy stanowisk?
  6. Ile zarabia UX Designer i Product Designer?
  7. A może pod różnymi nazwami kryje się to samo stanowisko?

Mogłoby się wydawać, że UX Designer i Product Designer to stanowiska podobne do siebie i ich nazwy można stosować wymiennie. Czy aby na pewno tak jest? Jedni twierdzą, że różnice te są niewielkie, a inni, że różnica jest znaczna. Podobieństwo widać już w nazwach, które łączy słowo „designer”. Kiedy zgłębimy temat, okazuje się, że zbieżności jest więcej, co postaram się przybliżyć w artykule..

Kim jest UX Designer?

UX Designer to projektant stron internetowych oraz aplikacji, który tworzy rozwiązania odpowiadające potrzebom użytkowników i jak najbardziej intuicyjne. Osoba na tym stanowisku powinna dążyć do zwiększania satysfakcji korzystania z produktu, nieustannie podnosząc jego funkcjonalność. Co więcej, w pracy UX Designera niezbędny jest zmysł estetyczny, w końcu projektuje również warstwę wizualną. UX Designer powinien posiadać także kompetencje analityczne oraz cechować się empatią względem innych ludzi. Ważna jest także umiejętność słuchania użytkowników i wyciągania na podstawie tego trafnych wniosków.

Kto to Product Designer?

Na rolę Product Designera należy spojrzeć szerzej jako na twórcę nie tylko produktów, ale także rozwiązań powiązanych z biznesem. Obecność Product Designera na każdym etapie tworzenia produktu jest niezbędna. Przede wszystkim najważniejszą umiejętnością jest optymalne zestawienie wymagań użytkowników i głosu biznesu. Co więcej, Product Designer umie także tworzyć rozwiązania od koncepcji aż po gotowy produkt. Ważne są także umiejętności analityczne, aby przez liczby spojrzeć na produkt i wyciągnąć trafne wnioski. Z racji współpracy z biznesem taka osoba powinna również mieć podstawową wiedzę z marketingu. Oczywiście na tym stanowisku również ważny jest zmysł estetyczny, ponieważ Product Designer również jest odpowiedzialny za wygląd graficzny.

Jakie są podobieństwa UX Designera i Product Designera?

Zaczynając od podobieństw — na obu stanowiskach niezbędne są kompetencje projektowe w zakresie interakcji, makiet, prototypowania czy testowania. Przede wszystkim w obu przypadkach tworzenie nowych rozwiązań opiera się na zrozumieniu użytkowników, ich problemów i potrzeb. Zarówno UX Designer, jak i Product Designer tworząc produkty analizuje zachowania i dane, starając się tworzyć jak najlepsze produkty dla użytkowników. Również narzędzia, z których korzysta się na tych stanowiskach są podobne. Najczęściej to programy do projektowania takie jak Figma, Axure czy Sketch. Często wykorzystuje się również narzędzia analityczne weryfikujące wdrożone już rozwiązania. Do tego typu narzędzi można zaliczyć Google Analytics, HotJar czy CrazyEgg.

Jakie są różnice pomiędzy UX Designerem a Product Designerem?

Na pewno stanowisko Product Designer jest nieco bardziej złożone niż UX Designer, ponieważ Product Designer musi mieć w swojej pracy szersze spojrzenie na tworzenie rozwiązań uwzględniające głos biznesu, co w przypadku UX Designera nie jest potrzebne. Co więcej, Product Designer musi również dbać o całą markę czy produkt.

Gdzie można spotkać takie nazwy stanowisk?

Jak widać po ogłoszeniach o pracę, takich ofert pojawia się coraz więcej. Stanowisko Product Designera jak sama nazwa wskazuje częściej spotkamy w firmach produktowych, czyli takich, których głównym zadaniem jest rozwój aplikacji czy strony internetowej. Natomiast UX Designera można spotkać zarówno w firmach produktowych, jak i w agencjach, które realizują projekty na zlecenie klienta.

Ile zarabia UX Designer i Product Designer?

Wynagrodzenie na stanowisku Product Designera jest nieco wyższe niż UX Designera. Dla osób pracujących co najmniej 2 lata na tych stanowiskach mogą to być kwoty średnio od 7000 do 9000 złotych. Niemniej dużo zależy od firmy oraz doświadczenia osoby aplikującej na konkretną posadę. 

A może pod różnymi nazwami kryje się to samo stanowisko?

Pomimo wielu podobieństw, są to różne stanowiska. Podsumowując można powiedzieć, że w roli Product Designera zawiera się również stanowisko UX Designera. Oznacza to, że Product Designer to taki UX Designer z szerszymi kompetencjami i większym wpływem na produkt. Zazwyczaj Product Designer to osoba bardziej doświadczona, szczególnie w kwestii biznesowej oraz z większym wachlarzem kompetencji. Patrząc w przyszłość i rosnącą świadomość UX w firmach, na pewno coraz częściej oba stanowiska będą pojawiały się w ogłoszeniach o pracę. Wejdź do świata UX z UX-PM poziom 1.

Sprawdź szkolenie

UX-PM Poziom 1

Adopting UX

Szczegóły
 

Chcesz dostawać powiadomienia o nowych postach?

Zapisz się na nasz newsletter!